Dom ekologiczny i energooszczędny – budownictwo pasywne

Zajmujemy się projektowaniem oraz budową certyfikowanych domów pasywnych w standardzie NF15. W ofercie posiadamy swoje projekty domów pasywnych jak również korzystamy z projektów powierzonych przez naszych klientów. 

Poniżej jedna z naszych realizacji:

Koncepcja domu pasywnego została stworzona w Niemczech w Instytucie Budownictwa Pasywnego w Darmstadt. Definicję domu pasywnego ukuł dr. Wolfgang Feist z Instytutu w Darmstadt i brzmi ona następująco:

Dom pasywny jest budynkiem o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania – 15 kWh/m2/rok, w którym komfort cieplny zapewniony jest dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne) oraz radykalnemu zmniejszeniu strat ciepła związanego z przenikaniem przez ściany i na wentylację (odzysk ciepła w systemie wentylacji). Dzięki temu budynek nie potrzebuje konwencjonalnych grzejników a niezbędna ilość ciepła jest dostarczana przez dogrzewanie powietrza wentylacyjnego.”

Domy pasywne są określane mianem „domów przyszłości” dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań budowlanych, które obniżają koszty eksploatacji do minimum. Takie domy pozwalają obniżyć koszty ogrzewania, koszty energii a bryła budynku jest tak dostosowana, że życie w takim domu jest bardzo wygodne. Najprościej mówiąc, dom pasywny nie korzysta z ogrzewania. Dzięki nowej technologii zużycie energii można ograniczyć do minimum. Według niektórych specjalistów moda na domy pasywne zagości u nas w ciągu kilku najbliższych lat, szczególnie, że już w 2020 r. ma zacząć obowiązywać dyrektywa unijna, która głosi, że każdy nowo powstały dom musi zostać wybudowany według standardów budownictwa pasywnego.


Zalety domu pasywnego:


Oszczędność

Największym plusem domów pasywnych jest dużo niższy koszt ogrzewania w stosunku do tradycyjnej technologii. W porównaniu z domami tradycyjnymi w domach pasywnych koszty za ogrzewanie mogą być nawet o 90 procent niższe niż w tym pierwszym przypadku. Dlatego wyższy koszt budowy domu energooszczędnego bardzo szybko się wraca w postaci niskiego kosztu eksploatacji,  dlatego już w pierwszym roku użytkowania zauważymy różnicę w stanie portfela. A po 10-15 latach odnotujemy wymierne oszczędności finansowe.


Komfort użytkowania, świeże powietrze, lepsze zdrowie

Według danych niemieckiego Passivhaus Institut, bardzo ważną cechą domu pasywnego jest kontrolowany system wentylacji, który w sposób ciągły wymienia „zastałe” powietrze w domu. System ten wyciąga zbyt wilgotne powietrze z łazienek oraz zapachy i zanieczyszczenia z kuchni oraz pokoi i zastępuje świeżym powietrzem z zewnątrz. Dzięki temu możemy utrzymać w domu powietrze o 30-60 procentowej wilgotności oraz zmniejszyć w nim ilość kurzu i alergenów.


Wartość

Dom pasywny jest budynek o większej wartości rynkowej, który także za 20 lat będzie domem innowacyjnym i nowoczesnym. Budynek pasywny ma większą wartość rynkową niż domy wybudowane na bazie przestarzałych technologii.

eżeli nawet po jakimś czasie zdecydujemy się na sprzedaż takiego domu, to bardzo dużo zyskamy, ponieważ tego typu budownictwo ma większą wartość rynkową. Jeżeli nawet po jakimś czasie zdecydujemy się na sprzedaż takiego domu, to bardzo dużo zyskamy, ponieważ tego typu budownictwo ma większą wartość rynkową. Nie ma więc obaw, że kiedykolwiek na tym stracimy. Nowoczesny styl budowania jest zawsze w cenie, a osoby posiadające takie domy wpisują się w modny trend proekologiczny.


Ekologiczność

Dom pasywny jest przyjazny środowisku. Decydując  się na dom pasywny w realny sposób przyczyniamy się do zminimalizowania emisji do otoczenia substancji zanieczyszczających środowisko. Brak konieczności stosowania drewna, węgla, czyszczenia kominów, wykorzystywania dużej ilości prądu zapobiega zanieczyszczeniom środowiska, nie przyczynia się do powstawania smogu. Wybór domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia.


Nasze usługi kierujemy do klientów, którzy chcą podnieść standard życia oraz zmniejszyć koszty utrzymania domu. Pomożemy Państwu przejść przez cały proces związany w budową domu, zaczynając od projektu poprzez nadzór inwestorski na budowie kończąc. Chcemy przekonać Państwa, że decyzja o budowie domu w technologii budownictwa pasywnego jest inwestycją w przyszłość. W czasach, gdy ekologia jawi się nam jako moda, pragniemy udowodnić Państwu, że budując z nami mogą być Państwo modni, ekologiczni i jeszcze na tym zyskać. Służąc naszym doświadczeniem profesjonalnie doradzimy, rozwiewając wszelkie Państwa wątpliwości.

Zapraszamy do rozmów!!!
Żaden inny system nie ma tylu zalet naraz!

Obecnie budujemy dom w technologii pasywnej na terenie gm. Wronki, poniżej zdjęcia przedstawiające poszczególne etapy budowy.

Newsletter